CIKK : Különleges érzékelés |
Különleges érzékelés
SZ.M. 2011.03.18. 13:30
Az MTI nemrégiben adta hírül, hogy a Kjúsú Egyetem kutatói egy labradorral végzett vizsgálat alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a kutyák kiszagolhatják pl. a bélrákot. Szonoda Hideto és tudóscsapata egy különlegesen képzett labradort vetett alá több hónapig tartó teszteknek. A kutyának összesen 74 alkalommal kellett bizonyítania szaglását. A kutya a vizsgálatok során 90 százalékos pontossággal szagolta ki a bélrákot, és még az sem zavarta, ha épp dohányzó betegtől kapott minta került az orra elé. A legnagyobb pontossággal a rák korai szakaszában lévő betegek mintáit szimatolta ki. Korábban kiderült, hogy a ráknak nem csak ezt a fajtáját ismerik fel az ebek, hanem képesek többek közt a bőr-, az emlő- és a tüdőrák kiszimatolására is. Mivel a rák bizonyos fajtái esetében jellegzetes kémiai anyagok vannak jelen az emberi szervezetben így ezeket képesek azonosítani a szaguk alapján. Azonban a növények képességei is sokrétűbbek annál, mint azt korábban gondoltuk volna. Ugyanis a kutyáknál is hatékonyabban derítik fel növények a robbanószert. (A klorofil változásuk reakciója már a kutyák által érzékelt robbanószer-mennyiség százada esetén is beindult.)
Különleges érzékelés
Sokszor halljuk az elfogult gazdáktól, hogy kutyusuk, cicájuk már jóval korábban megérez, jelez olyan dolgokat, amiket ők magok csak jóval később ismernek fel. |
|
Ilyen lehet például valami közelgő veszély, még fel nem ismert betegség, stb.
Nos nem csak a az elfogult gazdik véleménye ez, és nem csak kutyánk, macskánk rendelkezik ilyen képességgel, hanem a tudomány is bizonyított sok tényt, mely alátámasztja ezen képességek meglétét, nem csak házi kedvenceink, de más állataink, és a vadon élő társaik esetében is, sőt nem csak az állatok, de még a növények esetében is vizsgálták, és tapasztalták a tudósok, hasonló képességeket meglétét.
|
Az MTI nemrégiben adta hírül, hogy a Kjúsú Egyetem kutatói egy labradorral végzett vizsgálat alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a kutyák kiszagolhatják pl. a bélrákot. Szonoda Hideto és tudóscsapata egy különlegesen képzett labradort vetett alá több hónapig tartó teszteknek. A kutyának összesen 74 alkalommal kellett bizonyítania szaglását. A szakemberek minden alkalommal öt mintát tettek a kutya elé, de ezek közül csak egy tartalmazta rák nyomát. A minták 48 bélrákban szenvedő betegtől és 258 olyan önkéntestől származtak, akik nem voltak rákosak, vagy a múltban gyűlt meg a bajuk a kórral. A kutya a vizsgálatok során 90 százalékos pontossággal szagolta ki a bélrákot, és még az sem zavarta, ha épp dohányzó betegtől kapott minta került az orra elé. A legnagyobb pontossággal a rák korai szakaszában lévő betegek mintáit szimatolta ki. |
|
Különlegesen képzett ebeink e képességét felhasználva, olyan teszteljárásokat lehet kifejleszteni, amelyekkel a bélrák olyan korai stádiumban észlelhető, és így könnyebben megakadályozható a betegség további burjánzása.
Korábban kiderült, hogy a ráknak nem csak ezt a fajtáját ismerik fel az ebek, hanem képesek többek közt a bőr-, az emlő- és a tüdőrák kiszimatolására is. Mivel a rák bizonyos fajtái esetében jellegzetes kémiai anyagok vannak jelen az emberi szervezetben így ezeket képesek azonosítani a szaguk alapján.
|
|
Azonban a növények képességei is sokrétűbbek annál, mint azt korábban gondoltuk volna. Ugyanis a kutyáknál is hatékonyabban derítik fel növények a robbanószert. (A klorofil változásuk reakciója már a kutyák által érzékelt robbanószer-mennyiség százada esetén is beindult.)
Ezt a Colorado Állami Egyetem biológusai vizsgálták, abból kiindulva, hogy növényeknek érzékelik a környezetükben lévő káros anyagokat, és ezt klorofil tartalmuk változásával jelzik. A kutatók a növények kémiai reakcióját színváltozással tették láthatóvá, úgy módosították a laboratóriumban a növényeket, hogy azok észleljék a legismertebb és legelterjedtebb robbanószert, a TNT-t. Mihelyst ez bekövetkezett, elvesztették zöld színanyagjuk, a klorofill egy részét, és elhalványultak.
|
Sz. M.
|